Історія
Свою роботу бібліотека розпочала у 1994-ому році, коли Ніредьгазький педагогічний інститут ім. Дердьа Бешенеї – на прохання фонду «За Закарпатський угорський інститут» – започаткував угорськомовну вищу освітницьку діяльність на Закарпатті своїм філіалом. Перші книги та періодичні видання ми отримали від засновників (фонду «За Закарпатський угорський інститут», Закарпатського угорського педагогічного товариства та Товариства закарпатської угорської культури). Бібліотека функціонувала в трьох залах першого поверху приміщення, орендованого від Берегівської реформатської церкви.
Закарпатський угорський інститут у 1996-ому році став самостійним вищим навчальним закладом і до цього часу в бібліотеці вже працювали відділи абонемента і читального залу. У цей час із-за нестачі місця бібліотека працювала системою вільного доступу читача до книжкових полиць. Внаслідок динамічного зростання кількості студентів на 2002-ий рік три зали бібліотеки виявились тісними як для читання літератури в читальному залі, так і для розміщення нового поповнення бібліотечного фонду. На вирішення цих проблем в межах тогочасного приміщення інституту вже не було раціональних можливостей.
Важливий якісний вплив на роботу бібліотеки надало рішення, прийняте Берегівською місцевою радою у 2002-му році про передачу у власність інституту будинок колишнього судочинства Березького округу. Розміри цієї будівлі забезпечили модернізацію структури бібліотеки.
Вже давно заплановані роботи по переобладнанню бібліотеки розпочалися 1 лютого 2005 року і закінчилися у середині вересня цього ж року. Майже одночасно із завершенням робіт по переміщенню бібліотечного фонду у нове приміщення, на основі рішення Вченої Ради Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Раковці ІІ у вересні 2005 року бібліотека отримала назву «Опацої Чере Янош». Урочисте свято офіційного надання імені відбулося 27 жовтня 2005 року.
Наукова бібліотека „Опацої Чере Янош” Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II (далі – бібліотека) є навчальним, науковим, інформаційним та культурно-просвітницьким структурним підрозділом та складовою частиною інформаційного центру Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II (далі – ЗУІ), який забезпечує літературою та інформацією навчально-виховний та науково-дослідницький процес ЗУІ. Так як ЗУІ – це вищий навчальний заклад України недержавної форми власності, його бібліотека належить до категорії обмежених публічних бібліотек. Статус бібліотеки насамперед визначається Законом України “Про бібліотеки і бібліотечну справу” та статутом і правилами внутрішнього розпорядку ЗУІ. Бібліотека діє на підставі „Положення про наукову бібліотеку ЗУІ”, що затверджується ректором вищого навчального закладу.
На даний час бібліотека розміщена на третьому поверсі відновленої будівлі колишнього судочинства Березького округу. Для відновлення приміщень будівлі надали фінансову підтримку обласні ради і місцеві органи самоврядування Угорщини, на честь яких були названі окремі приміщення. Центральний читальний зал отримав назву «Ваш медье», однієї з областей Угорщини, відділ абоненту підручників та наукової літератури – «Папо» (місто в Угорщині), відділ абоненту художньої літератури – «Бейкешчобо» (місто в Угорщині), а спеціальній фонд та рукописний відділ розташований в аудиторії «Ноград медье», а відділ періодики і мультимедійного фонду в будинку фахового коледжа ЗУІ, кабинет №104. Закупівлю бібліотечного обладнання профінансував Фонд Опацої. Здійсненню і розширенню бібліотечного фонду сприяли багато юридичних і фізичних осіб.